Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa już od 99 zł!
Newsletter

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o zniżkach i promocjach

Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności. Subskrypcja wymaga potwierdzenia przez kliknięcie w link, który otrzymasz na podany adres e-mail.
Rodzaje sznurków do makramy 0
Rodzaje sznurków do makramy

Makrama - jaki rodzaj sznurków wybrać?

Wiele osób, decydujących  się na rozpoczęcie przygody z pleceniem makramy nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest wybór odpowiedniego sznurka. Jeżeli na samym początku wybierzemy nieodpowiedni materiał, zaplatanie makramy może okazać się dużo trudniejsze - a w konsekwencji szybciej się zniechęcimy! Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje sznurków do makram oraz które z nich będą dobrym wyborem dla początkujących Makramomaniaków!

Wybór najlepszego sznurka

Wybór sznurka do pierwszej makramy to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych propozycji, które świetnie sprawdzą się w tej roli. Chociaż na pierwszy rzut oka różne rodzaje sznurków wyglądają podobnie, jest to tylko pozór. Od wyboru konkretnego sznurka do makramy może zależeć nie tylko efekt, jaki chcemy osiągnąć, ale również stopień precyzji, jaki jest od nas wymagany podczas zaplatania ozdób. Z tego względu nie każdy z nich dobrze sprawdzi się u początkujących.

Bawełniane sznurki do makramy

Sznurki mogą różnić się kolorem, grubością, strukturą oraz materiałem. Chociaż na rynku dostaniemy sznurki bawełniane, sizalowe, konopne, jutowe, lniane, to właśnie te pierwsze są zdecydowanie najczęstszym wyborem wśród amatorów makramy. Wśród sznurków bawełnianych wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje: sznurki plecione, skręcane pojedynczo i skręcane potrójnie 3PLY.

Pleciony sznurek do makramy

Bawełniany pleciony sznurek do makramy to najbardziej podstawowy z dostępnych wariantów. Sznurek taki składa się ze splecionych nitek o zwartej strukturze. Świetnie nadaje się do wyplatania dekoracji o eleganckim charakterze, np. makram ściennych, łapaczy snów, breloczków czy ścianek ślubnych. Jego największą zaletą jest to, że świetnie sprawdza się jako sznurek dla początkujących. Umożliwia bowiem wielokrotnie rozplatanie i ponowne zaplatanie, bez niszczenia struktury sznurka. Dzięki temu doskonale nadaje się do metody prób i błędów. Sznurek pleciony jest również bardzo wytrzymały, a jego końcówki nie rozplątują się samoistnie. Niestety, ma również swoje wady. Z uwagi na gęsty rdzeń, może wyglądać dość nieestetycznie po przycięciu. Dotyczy to zwłaszcza sznurków z rdzeniem poliestrowym, w mniejszym stopniu zaś sznurków z rdzeniem bawełnianym w kolorze. Dodatkowo względnie łatwo chłonie wilgoć, przez co z czasem może ulec odkształceniu.

Sznurek do makramy skręcany pojedynczo

Kolejny rodzajem materiału do makram jest sznurek skręcany pojedynczo, który składa się z pojedynczych nitek materiału. Nitki te są skręcone razem w jednym kierunku. Sznurek ten nie posiada rdzenia, dzięki czemu wygląda estetycznie nawet po przycięciu. Świetnie wygląda w makramach ściennych, biżuterii, aniołkach czy lampionach. Jest również delikatny w dotyku, dzięki czemu przyjemnie się go wyplata. W przeciwieństwie do sznurka plecionego można go rozczesać, by stworzyć unikalne zakończenie dekoracji, takie jak makramowe liście czy chwosty. Niestety jest przy tym również trudniejszy w obróbce i nieodporny na błędy - przy rozplątywaniu traci swój oryginalny kształt i elastyczność, przez co nie nadaje się do ponownego zaplatania.

Sznurek do makramy 3PLY - skręcany potrójnie

Ten rodzaj sznurka do makramy, zwany sznurkiem 3 PLY lub linką bawełnianą składa się ze trzech skręconych rdzeni, będącymi w zasadzie cienkim sznurkiem skręcanym pojedynczo. Jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu sprawdzi się przy tworzeniu m.in. makramowych mebli, takich jak hamaki czy huśtawki. Jest przyjemny w dotyku i można go rozczesać, chociaż jest to stosunkowo trudne. Końcówki sznurka 3PLY mogą się rozwarstwiać, a jego mocno splecione rdzenie tracą swoją oryginalną strukturę przy rozplątywaniu. Z tego względu nie nadaje się on dla osób początkujących.

Wiesz już, czym różnią się podstawowe rodzaje bawełnianych sznurków do makramy. Jeżeli jesteś początkująca, postaw na klasyczny sznurek pleciony, który jest nie tylko najmniej podatny na błędy, ale również najtańszy. Jeżeli natomiast podstawowe sploty masz już opanowane i coraz mniej się mylisz, koniecznie wypróbuj sznurki skręcane.

Zapraszamy do naszego sklepu - mamy dla Ciebie wszystkie rodzaje sznurków do makramy  :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl