Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa już od 99zł!
Newsletter

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o zniżkach i promocjach

Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności. Subskrypcja wymaga potwierdzenia przez kliknięcie w link, który otrzymasz na podany adres e-mail.
Jak efektywnie i efektownie łączyć kolory w makramie? Część 1: Zasady i porady 0
Jak efektywnie i efektownie łączyć kolory w makramach? Zasady i porady Cz. 1

Chcesz stworzyć ciekawą kolorową makramę, ale obawiasz się popełnić barwną wtopę? Nie martw się! Dziś przychodzę do Ciebie z konkretnymi wskazówkami: jak łączyć kolory – w makramie i nie tylko. Zaczynajmy!

W poniższym materiale odpowiem Ci na następujące pytania:
• Co to jest koło barw oraz jak i po co się je stosuje?
• Jakie są zasady łączenia kolorów?
• Czym są połączenia monochromatyczne, dopełniające i harmonijne kolorów?
• Jakie są podstawowe właściwości kolorów i jak je wykorzystywać?

Wpis ten został napisany gościnnie przez Magdalenę Kępkę Osobistą Stylistkę. Magda w swojej pracy zajmuje się między innymi wykonywaniem analiz kolorystycznych u swoich klientek oraz pokazuje im jakie kolory do nich pasują i jak je łączyć. Jest niekwestionowaną specjalistką w temacie kolorów.

Koło barw - klucz do łączenia kolorów

Na pewno pamiętasz ze szkoły podstawowej z lekcji plastyki koło barw. Ten graficzny model wskazuje jak powstają poszczególne barwy i z jakich połączeń tworzą się kolejne kolory.
W podstawie koła kolorów znajdują się kolor czerwony, kolor żółty i kolor niebieski. Pamiętasz jak możemy uzyskać zielony? Tak, łącząc żółty z niebieskim ;)

Koło barw - kolory podstawowe

Podstawowe zasady łączenia barw

Pójdźmy zatem dalej: kolory z koła barw możemy zestawiać według kilku zasad. Te zasady podają gotowy przepis, według którego uzyskasz połączenie barw miłe i ciekawe dla ludzkiego oka. Zapoznaj się z nimi i przetestuj w swoich makramach :)

Zasada 1. Monochromatyczne połączenia

Kolory monochromatyczne to takie, które znajdują się w jednej linii od środka do krawędzi koła. To kolory, które są różnymi odcieniami jednej barwy, a mają inne nasycenie i jasność. To jeden z pomysłów na połączenie barw, który jest często używany w aranżacji wnętrz lub w stylizacji. Dlaczego? Zestawienia monochromatyczne dają duże poczucie spójności i pewnego rodzaju bezpieczeństwa. Trudno tu o błąd ;) Stąd początkującym polecam wypróbować właśnie wybrane monochromatyczne połączenie barw.

Zestawienie monochromatyczne

Zasada 2. Dopełniające połączenia

Kolory dopełniające to takie, które leżą naprzeciwko siebie w kole kolorów. Stąd uznawane są za kontrasty, dzięki czemu przyciągają wzrok. Połączenia tego typu sprawiają wrażenie ożywczych, bardziej zdecydowanych, nowoczesnych i „z charakterem”. Trudno przejść obok nich obojętnie. Dopełniające zestawienie to np. czerwony i zielony, lub niebieski i pomarańczowy.

kolory dopełniające

Zasada 3. Harmonijne połączenia (inaczej pokrewne)

Kolory nazywane harmonijnymi to te, które w kole barw znajdują się obok siebie. Przykładem są odcienie niebieskości i fioletów, lub żółcie, pomarańcze i czerwienie. Jak widzisz, o połączeniu harmonijnym możemy mówić w kontekście dwóch (lub więcej) barw sąsiadujących ze sobą. To daje znacznie większe pole do kolorystycznych wariacji :)

harmonijne połączenie

Masz już pomysł na swoje połączenie? Praktyczne wskazówki

Pozwolę sobie jeszcze nie kończyć, ale w dalszej części tego tekstu dam Ci garść wskazówek, które z mojego doświadczenia stylistki i kolorystki wzniosą twoje połączenia kolorystyczna na wyższy poziom :)

Kiedy wykonuję analizy kolorystyczne, to zanim określę typ urody danej osoby, zaczynam od krótkiego wprowadzenia na temat „odczytywania” kolorów.

Jak „czytamy” kolory?

Każdy kolor da się opisać w trzech aspektach (atrybutach):

• Waloru barwy, który mówi o tym czy kolor jest jasny, czy ciemny
• Chromatyczności barwy, która mówi o tym czy kolor jest czysty, czy zgaszony
• Temperatury barwy, która mówi o tym czy kolor jest ciepły, czy chłodny.

Walor barwy – czy ciemno, czy jasno? ;)

Większość osób ma łatwość z określeniem waloru danej barwy. Instynktownie wiesz, że kolory bardziej zbliżone do bieli to te jasne, a do czerni to te ciemne. Oczywiście warto pamiętać o kolorach środka, które są nie najjaśniejsze i nie najciemniejsze.

Chromatyczność – czystość i nasycenie barwy

Chromatyczność to informacja o czystości barwy. Na początku wyobraź sobie bluzę w kolorze khaki, jak możemy opisać ten kolor? Możesz powiedzieć, że to zielony, ale taki sprany zielony, przybrudzony, wypłowiały, jakby był zmieszany z brązem. To jest opis zgaszonej barwy. A przeciwna będzie np. Trawiasta zieleń. Jest on świeża, nasycona, wyrazista, rzuca się w oczy, jest to przykład czystej barwy. To i to zieleń. Ale jedna jest zgaszona, druga jest czysta.

Temperatura – ciepłe i zimne kolory

Wrócę do przykładu z początku artykułu: mieszając niebieska farbę z żółtą powstanie nam kolor zielony. Natomiast gdy w proporcjach dodamy więcej żółtego pigmentu, a mniej niebieskiego, to otrzymamy ciepły odcień zieleni. Natomiast odwrotnie; dodając więcej pigmentu niebieskiego a mniej żółtego, otrzymamy chłodniejszy odcień zieleni.
Nie każdy o tym wie, natomiast każdy kolor ma swoje cieplejsze i chłodniejsze odpowiedniki. Przykład? Proszę! Żółty: cieplejszy miodowy, chłodniejszy cytrynowy. Czerwony: cieplejszy ceglasty, chłodniejszy arbuzowy.

Do czego są nam potrzebne atrybuty barw?

Atrybuty barw pomagają nam tworzyć spójne połączenia kolorów. Wybierając różne kolory do swojego zestawu czy to w makramie, czy w stylizacji, wybierz zatem takie, które co najmniej jeden atrybut mają wspólny. Dwa wspólne atrybuty dadzą efekt dopieszczenia i profesjonalizmu połączenia :)

Połączmy wiedzę – podsumowanie łączenia kolorów w makramie

Mam nadzieję, że powyższy wpis rozjaśnił Ci nieco podstawowe techniki łączenia barw. Przekazuję Ci tę wiedzę o kolorach i trzymam kciuki za kolorowe makramy, a może i stylizacje.

W drugiej części wpisu pokażemy Ci jak wygląda łączenie kolorów w praktyce - na przykładzie sznurka, wełny czesankowej oraz innych materiałów.

 

Magdalena Kępka Osobista Stylistka

 

Zobacz również nasze inne poradniki:

Co to jest makrama?

Jaki sznurek do makramy wybrać?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl