
Makrama - co jest potrzebne?
Samodzielne plecenie makramy w domu to coraz popularniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu w produktywny sposób. Jeżeli Tobie również podobają się dekoracje ze sznurka i chcesz nauczyć się je tworzyć, dowiedz się, co będzie Ci potrzebne, żeby wykonać swoją własną makramę. Oprócz wysokiej jakości sznurka do makramy z pewnością pomocne będą również inne akcesoria, które możesz znaleźć w domu.
Sznurek do makramy
Najważniejszym elementem, bez którego żadna makrama nie mogłaby powstać, jest oczywiście sznurek. To właśnie z jego pomocą wykonujemy całą pracę. Od tego, jaki sznurek wybierzesz zależeć będzie efekt pracy, a także Twój komfort podczas plecenia makramy. Na początku dobrze jest postawić na pleciony sznurek bawełniany. Jego największą zaletą jest to, że pozwala na łatwe poprawki. Jeżeli podczas plecenia popełnisz błąd lub będziesz chciała udoskonalić splot, w łatwy sposób rozplączesz węzły i zapleciesz je ponownie. Dodatkowo jest to opcja zdecydowanie tańsza niż skręcane sznurki do makramy, co również może być istotne na początku przygody z makramami.
Nożyczki
Podczas wykonywania makramy bardzo ważną rolę odgrywają też nożyczki. Chociaż w każdy z nas w domu ma zazwyczaj przynajmniej kilka rodzajów tego sprzętu - czy to zwykłe nożyczki kuchenne czy nożyczki do paznokci. Jednak nasze domowe nożyce mogą okazać się niewystarczające. Nożyczki, na jakie powinnaś się zdecydować muszą przede wszystkim wygodnie leżeć w ręku. Zwykle najlepiej sprawdzają się te średniej wielkości. Ważne jest również, by nożyczki były bardzo ostre. Tępe ostrza mogą sprawić, że przy rozcinaniu sznurka postrzępi się on, a makrama będzie w konsekwencji wyglądać nieestetycznie. Niezawodnym wyborem są nożyczki krawieckie, a równie często do sznurków polecane są nożyczki z mikroząbkami.
Centymetr krawiecki
Kolejnym z akcesoriów krawieckich, które przyda Ci się przy wyplataniu makramy będzie standardowa miarka krawiecka. Dzięki niej będziesz mogła odmierzyć potrzebną ilości sznurka. Jeżeli swoją makramę będziesz wyplatać po raz pierwszy, odmierzenie odpowiedniej długości, pozwoli Ci skontrolować wydajność sznurka. W wielu tutorialach makramowych dla początkujących znajdziesz informacje, ile dokładnie sznurka będziesz potrzebować do wykonania konkretnej ozdoby. Tutaj również metrówka będzie niezastąpiona.
Baza do makramy
Aby zapleść makramę, będziesz również potrzebować stelaża - specjalnej bazy, na której ją zaczepisz. Na początek możesz posłużyć się przedmiotami dostępnymi w domu lub w ogrodzie, np. metalowym lub drewnianym drążkiem, wieszakiem na ubrania, karniszem, czy po prostu najzwyklejszą gałęzią. Jeżeli jednak nie masz pod ręką odpowiedniej bazy, wraz ze sznurkiem możesz zakupić specjalny drewniany stelaż lub obręcz stworzoną specjalnie z myślą o zaplataniu makramy. W ten sposób ułatwisz sobie pracę i będziesz mogła stworzyć ciekawszy projekt. Jeżeli lubisz wyzwania możesz dodatkowo postawić jeden z drewnianych dodatków do makramy, np. drewniane korale. Ich wplecenie w kompozycję jest bardzo proste i nie wymaga dużej wprawy.
Szczotka lub grzebień do makramy
Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie sznurków skręcanych i chcesz je rozczesać - np. żeby wykonać makramowe liście, będziesz potrzebować szczotki lub grzebienia. Za ich pomocą z łatwością stworzysz chwosty czy sukienkę dla makramowego aniołka. Warto zauważyć, że próba wykorzystania tych narzędzi na sznurku plecionym skończy się fiaskiem - jedynie sznurki pojedynczo skręcane oraz 3ply nadają się do rozczesywania.
Wiesz już, jaki rodzaj sznurka oraz jakie akcesoria przydadzą Ci się podczas zaplatania makramy po raz pierwszy. Jeżeli planujesz wykonać kilka ozdób, przydatny może okazać się również notatnik, w którym zapiszesz, jaki rodzaj materiały wybrałaś oraz ile sznurka zużyłaś. Pamiętaj, że plecenie makramy wymaga cierpliwości i precyzji, jednak wraz z praktyką daje ono coraz więcej satysfakcji. Nie zniechęcaj się więc, jeżeli za pierwszym razem Twoja makrama nie będzie idealna!